Az új politikai realitás korába lépünk
Az egyedüli sikert garantáló stratégia a három pólus együttes kezelése, amely Washington, Moszkva és Peking.
A Washington Post újabb cikket közölt arról, hogyan próbálták kihasználni befolyásukat a Clinton Alapítvány adományozói, például a bahreini koronaherceg vagy a U2 énekese, Bono Hillary Clinton külügyminisztersége alatt. A lap szerint törvénysértés nem történt, de a levelek rávilágítanak arra, hogy az alapítvány adományozói könnyen elérték Clintont és körét. Eközben az FBI újabb tizenötezer Clinton-emailt talált, de egyelőre nem világos, mikor fogja őket kiadni a külügyminisztérium.
A Washington Post újabb cikkben részletezte a Clinton-emailek alapján, hogyan igyekeztek kihasználni a Clinton Alapítványon keresztül szerzett ismertséget az alapítvány adományozói Hillary Clinton külügyminisztersége alatt. A kisebb-nagyobb kérések Clinton asszisztenséhez futottak be, és általában csak azok találtak pozitív válaszra, akik valamilyen ügyben csupán találkozót kértek a külügyminisztertől. A most átnézett emailek Abedin fiókjából kerültek ki.
Ilyen megkeresés érkezett például egy sportvezetőtől, aki egy büntetett előéletű, Amerikába szerződő brit focista vízumához kért volna segítséget, de nem kapott; vagy a bahreini koronahercegtől, aki találkozót kért Clintontól, és kapott is; vagy éppen a U2 énekesétől, Bonótól, aki ahhoz kért segítséget, hogy koncertjeiken élőben tudják kapcsolni a Nemzetközi Űrállomást, de nem segítettek neki. Az említett személyek mind a Clinton Alapítvány pénzügyi támogatói voltak korábban, vagy részt vettek az alapítvány rendezvényein.
A lap szerint ugyan törvénysértés nem történt és igazán súlyos esetet sem sikerült feltárniuk a szívességkérések között, de arra egyértelműen rávilágítanak a levelek, hogy a Clinton Alapítvány támogatói könnyen elérhették a külügyminisztert és belső körét Clinton mandátuma alatt. Ez erősítheti azt a republikánus állítást, hogy Clinton szívességeket tett az adományokért cserébe.
Donald Trump republikánus elnökjelölt a minap közleményben majd élőben is arról beszélt: azonnal be kellene zárni a Clinton Alapítványt, az adományok egy részét pedig vissza kellene adni azoknak az országoknak, akiktől szerinte nem lenne szabad pénzt elfogadni, mert például diszkriminálják a nőket és a homoszexuálisokat.
Újabb tizenötezer Clinton-email kerülhet nyilvánosságra
A Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) újabb, eddig nem ismert, csaknem 15 ezer Clinton-emailt talált; a külügyminisztérium vizsgálódik. Az FBI, csaknem egy évig tartó nyomozás után, újabb, olyan elektronikus levelekre bukkant, amelyeket sem Hillary Clinton, sem az ügyvédjei nem adtak át a nyomozó hatóságoknak. Azokról a hivatalos levelekről van szó, amelyeket Clinton külügyminiszterként írt, és a saját, magánszerverén küldött el. Összesen 14 ezer 900, eddig rejtve maradt levélről van szó.
Hétfőn egy szövetségi bíró felszólította a külügyminisztériumot, hogy terveivel ellentétben még október előtt fedje fel, hozza nyilvánosságra ezeket a leveleket. Ám közben az igazságügyi minisztérium ügyvédjei is bejelentést tettek: közölték, hogy a nyilvánosságra hozatal előtt szeretnék átnézni Hillary Clinton levelezését.
A külügyminisztérium ügyvédi csapata és a Judicial Watch (Igazságügyi Figyelő) nevű konzervatív jogászfórum tárgyalásokat folytat arról, hogyan és miként lehet nyilvánosságra hozni a szóban forgó leveleket. Tom Fitton, a Judicial Watch elnöke James Boasberg szövetségi bíró döntése után közleményt adott ki, amelyben szervezete nevében is örömét fejezte ki, hogy a bíró elutasította a külügyminisztérium azon tervét, hogy csak októberben hozza nyilvánosságra a leveleket. Fitton leszögezte, hogy a Judicial Watch ugyan megpróbál együttműködni a külügyminisztériummal, de az lassú és akadályozza a dokumentumok nyilvánosságra hozatalát.
A külügyi szóvivő, Mark Toner közleményben reagálva szögezte le: a minisztérium önszántából ajánlotta fel már korábban is, hogy „kiadja” a Hillary Clinton külügyminisztersége idején küldött és kapott hivatalos elektronikus leveleket, de ezek olyan nagyszámúak, hogy időbe telik nyilvánosságra hozataluk, hiszen még szét kell válogatniuk Clinton hivatalos és a magánlevelezését is.